Makale Detay

Parola Güvenliği

Murat Demirbag | 21.6.2019 00:00:00 | IPUCU

İnternet'te artık herkesin çeşitli amaçlar için kullandığı kendine ait bir veya birden fazla özel alanı bulunuyor. Bu alanlarda hepimizin bildiği üzere kişisel bilgiler (banka hesap no, tc kimlik no, adres, tel no....) bulunmakta ve bu kritik bilgilerin korunması için   hem istemci hem sunucu açısından  olmazsa olmaz tek yol şifreleme. Bir İnternet kullanıcısıysanız , kendinize ait çeşitli sitelerde kullanıcı adlarınız, şifreleriniz  bulunmaktadır. Peki bu şifreler ne kadar güvende, tahmin edilebilirliliği hakkında neler biliyoruz ve parolalarımızı yaratırken onları nasıl güçlü kılabiliriz bunlardan bahsedelim

 1. Kurumsal veriler size değil, Kurumunuza ait olduğunu unutmayın ve hiç kimseyle paylaşmayın.
 2. Tanımadığınız kişilerden gelen E-Postaları ve ekleri açmayın.
 3. Bankacılık işlemleri yapacaksanız, URL adresini internet tarayıcınıza kendiniz yazın. Gelen E-Postaların içindeki bağlantıları kullanmayın.
 4. Farklı sistemlerde benzer parolalar kullanmayın.
 5. Kolayca tespit edilemeyecek Parolalar kullanın, Parolanızı kimseyle paylaşmayın. Parolanız 8 Karakterden uzun olmalı ve Harfler, Sayılar ve Simgelerden oluşmalıdır.
 6. Lisanslı güvenlik yazılımları kullanın.
 7. İşletim Sisteminin ve Güvenlik Yazılımının güncel olduğundan emin olunuz.
 8. Mobil Cihazlarınıza ekran kilidi Parolasını tanımlayın.
 9. Lisanslı İşletim Sistemi kullanın.
 10. Kişisel ve kurumsal Bilgi Güvenliği Prosedür ve Dokümanları dikkatlice okuyun ve uygulayın.
 11. Güvenlik gerektiren Web sitelerinde(özellikle Bankacılık işlemlerinde) SSL sertifikasının doğruluğunu kontrol ediniz.
 12. Sizin anımsamanız kolay, ancak başkalarının tahmin etmesi zor olmalıdır.
 13. Parolanızı düzenli olarak güncelleyin.
 14. Parolanızı hiçbir zaman E – Posta yoluyla başka hesaba göndermeyiniz.Bilişim Sözlüğü

Guid Partition Table

GPT olarak kısaltılan Guid Partition Table, daha önceden kullanılan MBR (Master Boot Record) gibi bir disk bölümleme stilidir. GPT ile disk üzerinde daha fazla paritition oluşturmamız ve daha büyük disk bölümleri kullanabilmemiz mümkündür. MBR disklerde maksimum partition büyüklüğü 2 TB iken, GPT disklerde maksimum partition büyüklüğü 18 Eksabyte olabilir. Yine GPT disklerde disk üzerinden 128 partition oluşturulabilir.

Reklam Alanı